מאגרי הגז – גשר לאנרגיה מתחדשת


נכתב ע”י דיויד רוברטס drvox@ | פורסם לראשונה ביולי, 2018

מקור: https://www.vox.com/energy-and-environment/2018/7/13/17551878/natural-gas-markets-renewable-energy


במהלך העשור האחרון, הדעה הרווחת במגזר האנרגיה היא שגז טבעי הוא נכס מהמעלה הראשונה. פחם הוא מלוכלך והולך ומתייקר, אבל עדיין מוקדם מדי לקפוץ כל הדרך לאנרגיה מתחדשת. כדי להתקדם מהווה של דלקים מאובנים לעתיד של אנרגיה מתחדשת צריך גשר.

גז טבעי נועד להיות הגשר הזה, דרך להפחית את פליטות שלנו בהשוואה לפחם, בזמן שאנחנו עובדים על הגדלת הייצור מאנרגיה מתחדשת.

בתפקידו כגשר, נראה שלגז הטבעי יש עתיד נוח. ראשית, הוא יחליף את מפעלי הפחם העיקריים ולאחר מכן, כאשר אנרגיה ממקורות מתחדשים תגדל לכדי ספק הכוח העיקרי, הגז הטבעי יספק גמישות, מילוי הפערים היכן שאנרגיה מתחדשת אינה קבועה (שמש, רוח). על ידי מילוי תפקידים מרובים אלה, הגז הטבעי יזכה לחיים ארוכים, הרבה מעבר לפחם, ויוכיח את עצמו שימושי גם במחצית השנייה של המאה ה -21.

או לפחות כך חשבנו שהסיפור הולך.

בסביבות 2015, רק חמש שנים לתוך עליית קרנו של הגז, הנרטיב הזה התחיל להשתנות. ראשית, עלויות ייצור אנרגיה מרוח ושמש צללו כה עמוק וכה מהר, עד שכיום הן נמוכות בהרבה מעלויות ייצור גז טבעי (הערת אילת-אילות: בארץ התעריף לקילו וואט מותקן של חשמל המיוצר מגז הנו 13 אג’ לעומת 15 אוג’ מקילו וואט מותקן סולארי). לאחר מכן הסוללות, שחקן החיזוק של אנרגיה מתחדשת, שמעניקות לה את הגמישות למילוי פערים, גם מחירי הסוללות נעשו נמוכים בהרבה מכפי שציפו בשוק. זה קרה כל כך מהר, עד שבנסיבות מסוימות, אנרגיה סולארית + אחסון או טורבינות רוח + אחסון הן ייצור אנרגיה זול יותר מאשר הסבה של מפעלים לגז טבעי ומסוגלים לתת את אותו כיסוי ומענה לצרכים.

עלות הגז הטבעי כבולה למחיר הסחורות של גז טבעי, שמטבען יש להן תנודתיות רבה. המחיר של קילו-וואט אנרגיה מתחדשת קשורה אך רק לעלויות הטכנולוגיה, ואלו צוללות מטה, מטה, מטה. התחזיות האחרונות מצביעות כי ייתכן ויהיה זול יותר לבנות מתקני ייצור חדשים מאנרגיה מתחדשת + אגירה, מאשר להמשיך ולהפעיל תחנות גז קיימות כבר בשנת 2035.

שדה סולארי סמר

במקביל, המוניטין הסביבתי של הגז נפגע מסדרת דו”חות כולל מאמר שפורסם לאחרונה במגזין Science, שהראה כי פליטות מתאן מגז טבעי גבוהות בהרבה מכפי ששיערו קודם לכן, והן עלולות לחבל משמעותית ביתרון האקלימי של הגז על פני פחם. (להרחבה נוספת במאמר הבא).

גם אם פליטת מתאן יופחתו, הן לא יכולות להעלם לחלוטין. וארה”ב צריכה להפחית את פליטות הפחמן שלה לחלוטין – להגיע לנטו אפס פליטות- עד אמצע המאה. גז טבעי פשוט אינו מתאים לעתיד של אפס פליטות פחמן, אלא אם נבנה תשתית מסיבית ללכידת פליטות פחמן. אבל עד שזה יקרה, הגז טבעי יהיה חייב להעלם מהמפה.

אנרגיה מתחדשת ושיטות אגירה הולכות ונעשות זולות יותר

על פי חברת הייעוץ הפיננסי LAZARD, העלות הממוצעת לקילו-וואט אנרגיה ממקורות מתחדשים כבר זולה יותר משמעותית מהעלות הממוצעת לקילו-וואט דלקים מאובנים. זאת ללא סובסידיות ומבלי להכליל את היתרונות הסביבתיים בתחשיב העלויות. רוח היא הפקת האנרגיה הזולה ביותר ואנרגיה ממקורות סולאריים מתחרה צמוד עם מחירי הגז הטבעי.

ראוי לציין שלאגירת אנרגיה בסוללות יש יתרונות נוספים מעבר למחיר. הן קלילות לשינוע ומהירות להקמה. הקמה של מפעל גז טבעי לוקחת בסביבות 3-5 שנים. אילון מאסק, מנכ”ל טסלה, הבטיח לדרום אוסטרליה שיבנה עבורה את סוללת האגירה הגדולה ביותר בעולם ב-100 ימים. והוא הצליח.

סוללות מעניקות לרשת ההולכה יתרונות נוספים – תמיכת מתח, ייצוב תדרים, במהירות גדולה יותר ומדויקת יותר מגז טבעי. הן מסוגלות להקל על עומסים גדולים ברשת ההולכה, ומבטלות את הצורך בהשקעות גדולות בתשתיות רחבות היקף.

בארה”ב יותר ויותר מדינות מוותרות על הגז הטבעי. אריזונה, מינסוטה, ניו-אורלינס, קולורדו, מישיגן, נוואדה וניו-ג’רזי – כולן מבטלות או מסרבות לבנייה של מפעלי גז חדשים. מדינת קליפורניה הגדילה לעשות, אחרי דליפת גז גדולה שהתרחשה באחד ממתחמי האחסון הגדולים, מה שהוגדר כאסון הטבע הגדול ביותר מאז דליפת הנפט לים של חברת BP. בעקבות המקרה בקליפורניה הקימו תוך 6 חודשים סוללות אגירה בהיקף של 70 מגה-וואט. מאז, גם דחו שם הצעות להקמת מפעלי גז טבעי חדשים.

מחקרים מראים שהסיכון בבניית מפעלי גז חדשים נמצא בעלייה מתמדת

אנו יודעים שכיום מערכי ייצור אנרגיה נקייה – רוח, סולאר, סוללות, תגובת ביקוש – מסוגלים לייצר חשמל אמין, אמיד לשעות עומסים או שעות שפל בביקוש ולבצע ביעלות כל מה שהגז הטבעי יודע לעשות ובאפס פליטות פחמן לאטמוספירה. ואנחנו יודעים שמערכי ייצור כאלה נעשים זולים יותר מיום ליום.

שדה סולארי באזור תעשייה תמנע

למעשה זה רק עניין של זמן, מתי מערכי ייצור אלה יהיו זולים יותר מהסבה של מפעלים קיימים לפעילות בגז. מחקר של חברת GTM מראה שעד שנת 2020, מחירי הסוללות יהיו נמוך יותר ממפעלי גז המפעילים טורבינות מחזוריות (OCGT). “אני לא יכול לראות סיבה למה אנחנו צריכים אי פעם לבנות שוב מפעלי גז מסוג OCGTבארה”ב אחרי, למשל, 2025”. כך אמר שיילי קאהן, אנליסט בכיר ב GTM.

שוק האנרגיה משתנה מהר יותר ממה שאנחנו חושבים

חשוב לזכור שתחזיות שמנסות לנבא מה יהיה בשנת 2050 הן לא יותר ממדע בדיוני. אף אחד לא יודע מה יקרה בעולם ב 2050. משק האנרגיה כבר משתנה במהירות מסחררת. ב 10 השנים האחרונות, ההתפתחויות באנרגיה נקייה היו כל כך מהירות שהיה צריך לעדכן את התחזיות שוב ושוב. גם תחזיות של 10 שנים כבר נראות היום קצת מטופשות.

אין סיבה לחשוב שקצב השינוי יאט בקרוב. די ההפך.

אנחנו לא יודעים לאן יגיע מחיר הגז הטבעי, מה יעשו קובעי המדיניות, או אילו סוגים של שיבושים כלכליים או אחרים עשויים להתרחש. יותר מכך, אנחנו רק מתחילים להבין את גודל המסוגלות של אנרגיה מתחדשת.

אנחנו כן יודעים שמשאבי אנרגיה נקיים, על כל גווניהם, יכולים לעשות את כל הדברים שתחנות גז טבעי מסוגלות לעשות. אנו יודעים כי העלות של גז טבעי קשורה למחירי השוק ולכן יש להם רק מקום קטן ליפול ולהיות זולים יותר, בעוד העלות של אנרגיה נקייה הקשורה רק הטכנולוגיה, אשר כבר הופכת, וממשיכה להיות זולה יותר ויותר.

ואנחנו יודעים שאנרגיה נקייה התעלתה על כל התחזיות, השתכללה וצנחה במחיריה מהר יותר אפילו מכפי שהתומכים אופטימיים ביותר חזו עבורה. על כן, אפשר להיות מעט בטוחים שהדברים ימשיכו במסלול זה.

האנרגיה המתחדשת מתקרבת לגז הטבעי במראה האחורית, מהירה מהצפוי. תחשבו איך ייראו לנו התחזיות של היום בעוד 10 שנים. באיזה צד היית מתערב שנמצאת הטעות?

ההימור שלנו – הגשר קצר בהרבה מכפי שמישהו אי פעם חזה.